Społeczna Pracownia Mozaiki

Powrót
pl. Grunwaldzki, Katowice

Społeczna Pracownia Mozaiki to niezależny kolektyw artystyczny, którego głównym polem działania jest współtworzenie z lokalnymi społecznościami mozaik
w przestrzeni publicznej. To również grupa przyjaciół, która wspólną przygodę rozpoczęła przy projekcie “Lokatorzy” Fundacji Teren Otwarty w 2015 roku w przestrzeni osiedla im. Juliusza Słowackiego w Lublinie. Pracownia jest miejscem gdzie powstają nowe realizacje, gdzie dużo dyskutuje się o mozaikach, które już istnieją, gdzie wiele mówi się o przestrzeni wspólnej i jakości życia w mieście. Naczelną zasadą Pracowni jest praca z ludźmi i dla ludzi, a powstające prace są zawsze pretekstem do wspólnych działań i rozmów o konkretnej przestrzeni i jej mieszkańcach, ich zwyczajach, radościach i problemach.

SPM tworzą:

Paulina Furtak

Z wykształcenia architekt krajobrazu. Zajmuje się mozaiką artystyczną. W autorskiej twórczości inspiruję się mikroświatem i procesami zachodzącymi w świecie roślin. Zdobywała doświadczenie w Studiu Projektowym Ceramiki Użytkowej.

Małgorzata Wasilek

Studentka grafiki na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Angażuje się w wiele działań twórczych oraz pracę z ludźmi. Brała udział w projektach artystycznych, podczas których nawiązała dialog nie tylko z przestrzenią miejską, ale i z mieszkańcami ulic. Lubi ingerować poprzez sztukę w otaczające ją środowisko. Innymi jej zainteresowaniami są podróże oraz muzyka, które często są inspiracją jej prac.

Rafał Lis

Historyk sztuki i animator. Pomysłodawca Społecznej Pracowni Mozaiki. Zawodowo związany z Dzielnicowym Domem Kultury “Czuby Południowe”. Współpracownik organizacji pozarządowych i instytucji kultury, m.in. Fundacji Teren Otwarty i Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej. W wolnych chwilach odsypia, czyta książki i próbuje jeździć na unicyklu.

https://www.facebook.com/spolecznapracowniamozaiki/