Kwiaciarnia Grafiki - Otwarta Pracownia Vlepki

Powrót
21 - 25.06.2016
Dawna Galeria Miasta Ogrodów, ul. Stanisława 4, Katowice

Kwiaciarnia Grafiki to działające w Warszawie studio graficzne, pracownia sitodruku i warsztatownia założona przez Martę i Irka Kwiatków. Miejsce spotkań oraz warsztatów sitodruku, linorytu i miejskiego ogrodnictwa. Kwiaciarnia organizuje wystawy, spotkania, akcje, warsztaty i wycieczki rowerowe takie jak Tour de Varsovie.

Katowicki Street Art Festiwal w tym roku postanowił przyjrzeć się najbardziej efemerycznej formie twórczości street artowej, jaką jest vlepka. Ogłaszamy nabór na samporzylepny towar. Ślijcie swoje vlepki, które zostaną zaprezentowane w Otwartej Pracowni Vlepki podczas trwania tegorocznego KSAF. Otwarta Pracownia Vlepki będzie takim pomieszaniem warsztatu, gdzie będzie można na miejscu wyprodukować swoje vlepy, galerią- vlepkowiskem na której będzie można swój samoprzylepny towar wkleić oraz przestrzenią wymiany, gdzie będzie można vlepkami się wymienić. 

Vlepki można słać na adres: Kwiaciarnia Grafiki – Marta Kwiatek, ul. Smulikowskiego 6/8, 00-389 Warszawa

Przysłane vlepki zostaną zaprezentowane na otwarciu OPV, 21 czerwca o godz. 19. Wówczas również zaprezentujemy drzwi, które pamiętają początki sceny street artowej w Polsce. Na drzwiach znajdą się vlepy wielu twórców należących już teraz do klasyki streetartu np. M-city, Zbiok, Dave, Goro.

Strat pracowni 21 czerwca o godz. 19.00
22 czerwca - 25 czerwca godz. 15.00-18.00
ul. Stanisława 4 (dawna Galeria Miasta Ogrodów)

Ulice naszych miast i dalej my ich użytkownicy, już dawno oswoiliśmy się z muralami, najbardziej spektakularnymi działaniami street artowymi. Jednak nie można zapominać gdzie ten cały street art w Polsce się zaczął. Nie będziemy kopać w jaskiniach, nie będziemy zaglądać pod kopuły kościołów, nie będziemy szukać początków u meksykańskich muralistów. Dla polskiej sceny street artowej, jeden z jej początków można lokować w autobusach. To tam pod koniec lat 90 XX w. vlepki rozklejały się po zapchanym ludem taborze komunikacji miejskiej, tworząc swoistą autobusową kulturę vlepkarską. Aby z początkiem lat dwutysięcznych, z tegoż taboru rezygnować na rzecz nowych przestrzeni. I tak się po murach, skrzynkach, znakach zaczęły rozklejać, stając się częścią ogólnoświatowego street artu.

Vlepka z jednej strony bardzo egalitarna, gdyż jej treść można formować za pomocą szerokiego garnituru narzędzi, co pozwala na autorstwo każdemu. Z drugiej strony elitarna, gdyż jej dyskretna skala i efemeryczna materia, zauważalna jest zwykle dla wytrawnych koneserów ulicznych działań. Te mikro dzieła sztuki ulicznej, mimo skromnej formy, która mogłaby zniechęcać, ponownie coraz prężniej anektują kolejne powierzchnie przestrzeni publicznej. Być może jest to potrzeba niczym nieskrępowanej formy ekspresji, prostoty interwencji. Na tej fali optymizmu uruchamiamy Otwartą Pracownię Vlepki. Przestrzeń, która połączy warsztat, galerię i przestrzeń wymiany. 

OPV jako warsztat do dyspozycji udostępni sita z prostymi geometrycznymi wzorami. Drukować będzie można na fluorescencyjnych samoprzylepnych papierach. Vlepy będzie można uzupełniać kolorowymi foliami, czarnymi markerami. Pracownia będzie dostępna dla każdego, kto zapragnie spróbować się w samoprzylepnej sztuce. Vlepkarze nową znajomość zwykle rozpoczynali od wymiany vlepkami. Przekazywali sobie po kilka sztuk, z których część była wylepiana na mieście, ale przynajmniej jedna z każdego wzoru lądowała w domowym vlepkowisku, stając się taka indywidualną kolekcją. Stworzone dzieła będzie można wkleić w przestrzeni OPV.

Dla tych, którzy nie będą mogli osobiście uczestniczyć w OPV uruchamiamy adres pocztowy, na który można przesyłać swój samoprzylepny towar. Przesyłajcie vlepki! Część z nich trafi na ściany OPV, część zostanie umieszczona w przestrzeni wymiany, część zostanie wrzucana na mieście. Na koniec część z powstałych vlepkowych artefaktów zostanie umieszczonych w przestrzeni publicznej Katowic, jako efekt działania Pracowni, ale również jako zaczyn do dalszych działań dla lokalnych vlepkarzy. Równolegle w Otwartej Pracowni Vlepki zaprezentujemy drzwi, z vlepami wielu twórców należących już teraz do klasyki streetartu np. M-city, Zbiok, Dave, Goro.

OPV będzie działać podczas Katowickiego Street Art Festiwalu, który rok rocznie gości wielu street artystów. Być może OPV da okazję do stworzenia przez nich pierwszych vlepek, spróbowania się w tak małej formie, ale również popracowania z innymi twórcami i widzami festiwalu.
Poprzez obecność OPV na tak ważnym dla polskiej sceny street artowym wydarzeniu jakim jest KSAF, chcemy propagować vlepkę jako ważnego uczestnika sceny ulicznej zwanej street artem.