Wernisaż wystawy '25/7' DWA ZETA (Karolina Zajączkowska i Sławek ZBIOK Czajkowski)

Powrót
dwa-zeta(3).jpg

25/7

Koncepcja wystawy opiera się na abstrakcyjnej konstrukcji dodatkowej godziny w ciągu doby. Tytułowa dwudziesta piąta godzina jest hipotetyczną przestrzenią dla aktywności, na którą zdaje się brakować czasu.
Według badań najczęściej wymienianymi aktywnościami na które poświęcilibyśmy dodatkowy czas w ciągu doby są odpoczynek, sen i rodzina. Odczuwamy brak w zaspokojeniu podstawowych potrzeb. Dziś gdy elementarne prawo zamienia się w przywilej, a naszym dniem rządzi rygor konsumpcji i wynikający z niego nieustający wyścig i praca, odpoczynek odsuwamy w świat fantazji. Wolny czas stał się formą luksusu, na który niewielu stać. Stał się formą posiadania, na którą trzeba sobie zapracować. Czy w związku z tym sam fakt, że fantazjujemy o rozciągnięciu czasu jest dowodem na to, że żyjemy w opresji? Albo z drugiej strony, czy sen może być aktem rewolucyjnym?
Opierając się na własnych doświadczeniach artyści w kolejnych warstwach ekspozycji eksplorują figurę wolnego czasu postrzeganą jako trudno osiągalna nagroda za trud emancypacji poprzez pracę rozumianą jako fantazmat wyzwolenia. Artystów interesuje impas miedzy tym o czym marzymy, a realna pozycją jednostki zmuszanej do współzawodnictwa w neoliberalnym społeczeństwie. 
Na wystawie będzie można zobaczyć przygotowane specjalnie w tym celu fotografie, obiekty oraz obrazy..